Obezitenin günümüzdeki en efektif ve kalıcı tedavi yöntemi obezite cerrahisidir. Günümüzde bir çok yöntem mevcuttur. Bu yöntemler arasında en sık uygulananları tüp mide, mini gastrik bypass, RnY Bypass, Transit Bipartisyon gibi ameliyatlardır. Bu ameliyatlardan hangisini seçip hangi hastaya uygulayacağımıza karar vermek deneyim, tecrübe ve bilgi gerekmektedir. Doğru hastaya doğru ameliyat tekniği seçimi çok önemlidir.

Bariatrik cerrahi olmaya karar veren bir kişi doktor arayışına koyulur. Bu tür ameliyatlarda doktor seçimi çok önemlidir. En iyi obezite doktoru kim? En iyi obezite doktorunu nasıl bulurum? gibi sorular sorulmaya başlar ve doktor arayışına girilir. Bu arayış çok kafa karıştırıcı olabilir. Yüzlerce doktor en iyi bu ameliyatı yaptığını söylemektedir. Peki kime güvenip? Kime ameliyat olacağız? Nasıl seçim yapacağız?

Doktor seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

  • Cerrahın deneyimi: Beş yıl ve üzerinde obezite cerrahisi ile uğraşıyor olması tercih sebebi olmalı.
  • Şimdiye kadar yaptığı obezite ameliyat sayısı: 1000 ve üzerinde olması tercih sebebi olmalı.
  • Bariatrik cerrahi ameliyatlarının birçoğunu başarı ile uyguluyor olması tercih sebebi olmalı. Sadece tüp mide ameliyatı yapan cerrah yerine farklı birçok ameliyatı yapan tercih edilmeli.
  • Ameliyatın yapıldığı hastanenin donanımının gelişmiş ve doktor kadrosunun geniş olması tercih sebebi olmalı.
  • Ameliyat olmayı düşündüğünüz cerrahın sadece obezite cerrahisi ile uğraşıyor olması tercih sebebi olmalı.
  • Bariatrik cerrahın kolay ulaşılabilir olması tercih sebebi olmalı. Ameliyat sonrası cep telefonu ile direkt cerraha ve ekibine 7/24 ulaşabilmek çok önemlidir.
  • Bariatrik cerrahi sonrası beslenme çok önemli bir konudur. Ameliyat olmayı düşündüğünüz cerrahın beraber çalıştığı bir bariatrik beslenme uzmanı ve uzman diyetisyenin 7/24 ulaşılabilir olması çok önemlidir.
  • Ameliyat olmayı düşündüğünüz bariatrik cerrahın sosyal medya hesaplarının olması ve bu hesaplar üzerinden ameliyat ettiği kişiler ile iletişimde olması yine tercih sebebi olmalı. Sosyal medya platformlarından cerrahın daha önce ameliyat ettiği hastalar ile iletişime geçilmeli ve onların deneyimleri öğrenilmelidir.
  • Sosyal medyada bilgilendirme amacı ile açılan, sizleri para kaynağı olarak gören ve doktor pazarlayan gruplardan uzak durulmalıdır. Bu gruplar sizleri bilgilendirmek yerine daha fazla kafa karışıklığına neden olabilir.
  • Ameliyat olmayı düşündüğünüz cerrah ile mümkünse gidip yüz yüze görüşmeniz eğer uzak bir ülkeden gidecekseniz en azından görüntülü iletişim seçenekleri ile ameliyat öncesi görüşmeniz önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

buharlı far temizleme, smx far temizleme kiti
Trustpilot