Obezite tüm dünyada yükselen bir salgındır ve bariatrik cerrahi ana tedavi yöntemi olmaya devam etmektedir. Tüm dünyada popülerlik kazanan ve en sık uygulanan bariatrik prosedür laparoskopik sleeve gastrektomidir (tüp mide). Tüp Mide ameliyatı herhangi bir anastomoz olmadan normal sindirim sisteminin sürekliliği koruyan temel olarak kısıtlayıcı bir ameliyattır. Tüp mide ameliyatında midenin yaklaşık 2/3’lük kısmı çıkartılır.

Volkan Arayıcı - Tüp Mide Ameliyatı

Mini gastrik bypass da alternatif, güvenli, uygulanabilir ve etkili bir bariatrik prosedürdür. Mini Gastrik Bypass hem kısıtlayıcı hem de emilimi azaltıcı bir yöntemdir. Tüm dünyada popülerliği her geçen gün artmaktadır. Küçük bir mide poşu oluşturulur ve bu mide boşuna ince bağırsak getirilerek yeni yol oluşturulur.
Tüp mide ve Mini gastrik bypass ameliyatının kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Her iki ameliyatta kapalı yöntemle gerçekleştirilir. Her iki yönteminde ortalama ameliyat süreleri eşittir. Mide küçütme ve Mini Gastrik Bypass ameliyatları sonrası hastanede kalım süreleri eşittir. Tüp mide ameliyatı sonrası reflü gelişme ihtimali Mini Gastric Bypass ameliyatına göre daha fazladır. Ameliyat sonrası kaçak gelişme ihtimali tüp mide ameliyatında daha fazladır.

Volkan Arayıcı - Mini Gastrik Bypass Ameliyatı

Bariatrik cerrahi sonrası tekrar kilo alımı olabilmekte ve revizyon ameliyatları gereke bilmektedir. Tüp mide ameliyatı sonrası geri kilo alımı ve revizyon ihtiyacı mini gastrik bypass ameliyatına göre biraz daha fazladır.

Obeziteye bağlı gelişen bir çok hastalık mevcuttur. Bu hastalıklardan sık görülenleri yüksek tansiyon, tip 2 şeker hastalığı, uyku apnesi ve hiperlipidemi dir. Obezite cerrahisi sonrası seçtiğimiz yöntemin bu yandaş hastalıkları ortadan kaldırması gerekmektedir. Yapılan araştırmalarda Mini Gastrik Bypass ameliyatı sonrası Tip 2 Şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve hiperlipidemi tüp mide ameliyatına göre daha yüksek oranlarda ortadan kalkmaktadır. Uyku apnesinde aralarında belirgin bir fark saptanmamaktadır.

Tüp mide ve Mini Gastrik Bypass ameliyatları aşırı kilo verme açısında karşılaştırıldığında Mini Gastrik Bypass sonrası aşırı kilo verme ihtimali biraz daha fazla olduğu görülmektedir.

Bu anlattıklarımızın ışığında hangi hastaya hangi ameliyatı önermeliyiz? Kime tüp mide, kime Mini Gastrik Bypass yapmalıyız?

  1. Uzun süredir Tip 2 Şeker hastalığı olan ve İnsülin kullanan obez kişilerde Mini Gastrik Bypass ameliyatı daha uygun olabilir.
  2. Ciddi Reflü şikayeti olan obez bireylerde tüp mide ameliyatı reflü şikayetlerini arttıracağından Mini Gastrik Bypass ameliyatı daha uygun olabir.
  3. Süper obez bireyler (50<vki) emilimi de azalttığı için mini Gastrik Bypass ameliyatı tercih edile bilir.
  4. Şeker tüketimi fazla olan obez kişilerde Mini Gastrik Bypass tercih edile bilir.
  5. Tüp Mide ameliyatı insan anatomisini bozmadığı için bu saydığımız durumlar dışında tercih edilmesi gereken efektif bir bariyatrik yöntemdir.

Tüp Mide, Gastrik bypass ve Revizyon cerrahisi hakkında bilgi almak için bize iletişim sayfası aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

buharlı far temizleme, smx far temizleme kiti
Trustpilot