fbpx

Obezite Cerrahisi ve Safra Kesesi Taşı

Ocak 28, 20190Sağlık

Obezite Cerrahisi ve Safra Kesesi Taşı

Ocak 28, 2019 0
safra-kesesi-tasi.jpg

Obezite cerrahisi safra kesesi taşı oluşumu için iyi bilinen risk faktörlerindendir. Uzun süre açlık ve hızlı kilo kaybı safranın akışkanlığının azalmasına ve safra kesesi taşı oluşumuna neden olmaktadır. Obezite cerrahisi sonrası şikayete neden olan safra kesesi taşının görülmesi yaklaşık %7-%15 arasındadır.

Obezite cerrahisi öncesi yapılan Batın USG’de safra kesesinde taş saptanmış ve bu taş daha önceden kişiye sıkıntı oluşturmuş ise aynı seans da safra kesesi ameliyatı yapılması önerilir. Saptanan taş bir sıkıntıya yol açmamış ise obezite ameliyatı ile aynı anda yapılması önerilmez. Obezite cerrahisi esnasında aynı anda yapılan safra kesesi ameliyatları ile sadece safra kesesi taşı için yapılan ameliyatlar karşılaştırıldıklarında iki ameliyatın aynı anda yapıldığında daha fazla komplikasyon ortaya çıktığı yapılan çalışmalarda gösterilmiştir.

Obezite ameliyatı sonrasında gelişen safra kesesi taşları eğer kişiye sıkıntı veriyor ise ameliyat ile safra kesesinin alınması önerilir.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yasal Uyarı


Bu site, kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup internetten sağlık hizmeti vermemektedir. Sitedeki bilgiler hiç bir şekilde hastalık tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Op. Dr. Volkan Arayıcı’nın web sitesini ziyaret eden herkes Yasal Uyarı sayfasında belirtilen tüm maddeleri kabul etmiş sayılır.
Abone Ol


Obezite ve Tip 2 diyabet ile ilgili güncel gelişmeleri ilettiğimiz bültenimize abone olun. Spam ileti gönderilmemektedir.ET Copyright Light
Aydın Web Tasarım ve Sosyal Medya Ajansı
WhatsApp chat