fbpx

Şeker Ameliyatı Kimlere Yapılır? Metabolik Cerrahi Nedir?

Şubat 14, 20190Sağlık

Şeker Ameliyatı Kimlere Yapılır? Metabolik Cerrahi Nedir?

Şubat 14, 2019 0
unnamed-1200x675.jpg

Tip 2 Şeker Hastalığı yol açtığı böbrek yetmezliği, körlük, uzuv kesilmeleri, kalp krizleri nedeni ile ölümlerin sık nedenidir. Tip 2 Şeker hastalığının tedavisinde diyet, egzesiz ve ilaçlar kullanılır. Yaşam tarzı değişikliği ve ilaç kullanımının uzun dönem başarı oranı çok düşüktür. Geliştirilen yeni ilaçlara rağmen hastaların çoğu istenilen başarı oranlarına ulaşamazlar ve hastalığın yol açtığı organ hasarlarına maruz kalırlar.

Yaşam tarzı değişikliği ve ilaç tedavisine rağmen yeterli şeker kontrolü sağlanamayan 1. Derece obez kişilerde metabolik cerrahi halk arasında şeker ameliyatı alternatif ve uzun süreli etkili bir tedavi yöntemidir. Bariatrik cerrahi, vücut kitle indeksi (BKİ) 35 kg / m2’nin üzerinde olan hastalarda belirgin kilo kaybına ve obeziteye bağlı hastalıkların iyileşmesine yol açmaktadır. Bariatrik cerrahi geçiren morbid obez hastaların yaklaşık% 80-85’i, Tip 2 Şeker Hastalığında tam bir iyileşme yaşamakta, diyabetle ilişkili ölümlerin yanı sıra genel ölümler azalmaktadır. Ayrıca, metabolik iyileşme birkaç gün veya hafta içinde, belirgin kilo kaybından çok uzun bir süre önce ortaya çıkar, bu değişikliklerin arkasındaki mekanizmaların kilo kaybından bağımsız olduğunu gösterir. Metabolik cerrahi ( halk arasında şeker ameliyatı ) başlangıçta ağırlıktan bağımsız mekanizmalar ve kilo kaybıyla kontrol edilen şeker ve diğer metabolik sendrom bileşenlerinin kontrol altına alınabilen gastrointestinal sisteme herhangi bir müdahale olarak tanımlanabilir.

 

Diyabetik morbid obez hastalarda bariatrik cerrahi sonrası gözlemlenen bu cesaret verici sonuçlar, cerrahinin ağırlıktan bağımsız antidiyabetik mekanizmalara girdiğinin kanıtı ile birlikte,Tip 2 Şeker hastalıklı obez bireylerde de bu operasyonların dikkate alınmasını sağlamıştır.

Tip 2 Şeker hastalarının çoğu Sınıf I obeziteye düşmektedir (BMI 30 – 35 kg / m2 arasında). Günümüzde elimizdeki verilerle vücut kitle indeksi 30 ve üzerinde olan ve hayat tarzı değişikliği ve ilaç tedavisine rağmen yeterli düzeyde şeker kontrolü sağlanamayan Tip 2 Şeker Hastalarında metabolik cerrahi gündeme gelmektedir. Vücüt kitle indeksi 30 ve üzerinde olan iyi seçilmiş hastalarda metabolik cerrahi ile Şeker Hastalığı tedavi edilip, şeker hastalığına bağlı gelişecek organ hasarlarının ve ölümlerin önüne geçilebilmektedir.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yasal Uyarı


Bu site, kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup internetten sağlık hizmeti vermemektedir. Sitedeki bilgiler hiç bir şekilde hastalık tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Op. Dr. Volkan Arayıcı’nın web sitesini ziyaret eden herkes Yasal Uyarı sayfasında belirtilen tüm maddeleri kabul etmiş sayılır.
Abone Ol


Obezite ve Tip 2 diyabet ile ilgili güncel gelişmeleri ilettiğimiz bültenimize abone olun. Spam ileti gönderilmemektedir.Tüm hakları saklıdır. Tasarım & Barındırma