fbpx

Şeker Hastalığı ve Şeker Ameliyatları

Ocak 31, 20190Sağlık

Şeker Hastalığı ve Şeker Ameliyatları

Ocak 31, 2019 0
seker-hasta.jpg

Obezite ve bununla ilişkili metabolik sendrom dünya çapında halk sağlığı için büyük bir endişe ve yük haline gelmiştir. Her ne kadar obezite, hastanın genel sağlık ve yaşam beklentisine kötü etkilese de, hastaların yaşam kalitesini ve  yaşam süresini etkileyen en önemli faktörler tip 2 şeker hastalığı  gibi seksene yakın obezite ile ilişkili hastalıklardır. Obezite ve şeker hastalığı gelişimi arasındaki ilişki iyi bilinmektedir. Bir çok insan obezitenin bir hastalık olduğunun ve kanser kadar ciddi olduğunun farkında olmasına rağmen, çoğu zaman zamanında tıbbi yardım istemez.

Bariatrik cerrahi, şiddetli obezite ve obeziteye bağlı yandaş hastalıklar için tercih edilen tedavi yöntemidir.  Obezite cerrahisi tek başına tıbbi tedaviden daha etkili ve uzun süreli olduğu gösterilmiştir. Ağır obezitesi olan diyabet hastaları ile ilgili olarak, bariatrik cerrahiyi standart medikal tedavi ile karşılaştıran çoğu çalışma, bariatrik cerrahinin, özellikle Gastrik Bypass ve Tüp Mide ameliyatının şeker hastalığının tedavisinde daha büyük bir etkisi olduğunu göstermiştir.

Tüp Mide ve Gastrik Bypass ameliyatlarının aşırı obezite ve buna bağlı hastalıkların tedavisinde eşit etkili olduğu gösterilmiştir. Tüp Mide ameliyatı orta yaşlı ağır obez hastalarda Şeker hastalığı gelişme riskini önemli ölçüde azaltır.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yasal Uyarı


Bu site, kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup internetten sağlık hizmeti vermemektedir. Sitedeki bilgiler hiç bir şekilde hastalık tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Op. Dr. Volkan Arayıcı’nın web sitesini ziyaret eden herkes Yasal Uyarı sayfasında belirtilen tüm maddeleri kabul etmiş sayılır.
Abone Ol


Obezite ve Tip 2 diyabet ile ilgili güncel gelişmeleri ilettiğimiz bültenimize abone olun. Spam ileti gönderilmemektedir.Tüm hakları saklıdır. Tasarım & Barındırma