Obezite ve bununla ilişkili metabolik sendrom dünya çapında halk sağlığı için büyük bir endişe ve yük haline gelmiştir. Her ne kadar obezite, hastanın genel sağlık ve yaşam beklentisine kötü etkilese de, hastaların yaşam kalitesini ve  yaşam süresini etkileyen en önemli faktörler tip 2 şeker hastalığı  gibi seksene yakın obezite ile ilişkili hastalıklardır. Obezite ve şeker hastalığı gelişimi arasındaki ilişki iyi bilinmektedir. Bir çok insan obezitenin bir hastalık olduğunun ve kanser kadar ciddi olduğunun farkında olmasına rağmen, çoğu zaman zamanında tıbbi yardım istemez.

Bariatrik cerrahi, şiddetli obezite ve obeziteye bağlı yandaş hastalıklar için tercih edilen tedavi yöntemidir.  Obezite cerrahisi tek başına tıbbi tedaviden daha etkili ve uzun süreli olduğu gösterilmiştir. Ağır obezitesi olan diyabet hastaları ile ilgili olarak, bariatrik cerrahiyi standart medikal tedavi ile karşılaştıran çoğu çalışma, bariatrik cerrahinin, özellikle Gastrik Bypass ve Tüp Mide ameliyatının şeker hastalığının tedavisinde daha büyük bir etkisi olduğunu göstermiştir.

Tüp Mide ve Gastrik Bypass ameliyatlarının aşırı obezite ve buna bağlı hastalıkların tedavisinde eşit etkili olduğu gösterilmiştir. Tüp Mide ameliyatı orta yaşlı ağır obez hastalarda Şeker hastalığı gelişme riskini önemli ölçüde azaltır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

buharlı far temizleme, smx far temizleme kiti
Trustpilot