fbpx

Op. Dr. Volkan Arayıcı

Sııkça Sorulan Sorular

Obezite ile ilgili sizlerden gelen ve en çok merak edilen soruları tek bir sayfada birleştirdik.

  • Tüp Mide ameliyatı sonrası ne zaman hamile kalabilirim?
  • Tüp mide ameliyatı sonrası ömür boyu dışarıdan ilaç kullanmak gerekiyor mu?
  • Tüp mide ameliyatı için yaş kriteri mevcut mu?
  • Tüp mide ameliyatı sonrası ne zaman işe başlayabilirim?
  • Tüp Mide Ameliyatı olabilmem için kaç kilo olmalıyım.?
  • Tüp Mide Ameliyatında kaç gün hastanede kalınır?
Tüp Mide ameliyatı sonrası ne zaman hamile kalabilirim?

Tüp mide ameliyatı sonrası en erken 1 sene sonra hamilelik önerilir. Kilo veriminin durması ve vücudun kendini stabillemesi sonrası hamilelik düşünülebilir. Aksi halde erken hamile kalındığında çocukta büyüme gerilikleri görülebilir

Tüp mide ameliyatı sonrası ömür boyu dışarıdan ilaç kullanmak gerekiyor mu?

Tüp mide ameliyatı sonrası ilk dokuz ay sadece mide koruyucu ve multivitamin kullanımı gerekiyor. Dokuz ay sonunda bu ilaçlarda kesiliyor. Yani ömür boyu ilaç kullanımı yok.

Tüp mide ameliyatı için yaş kriteri mevcut mu?

18-65 yaş aralığı bu ameliyat için uygun yaş aralığıdır. Fakat gerekli izinler alınırsa 65 yaş üstü kişilerde bu ameliyatı olabilir. Eğer çok gerekli görülür ise 16-17 yaş gurubu da ameliyat olabilir.

Tüp mide ameliyatı sonrası ne zaman işe başlayabilirim?

Eğer ağır bir iş yapmıyor ve ofis ortamında çalışıyorsanız ameliyat olduğunuz günden itibaren 1 hafta sonra çalışabilirsiniz.

Tüp Mide Ameliyatı olabilmem için kaç kilo olmalıyım.?

Tüp Mide Ameliyatı olabilmek için kilonuzun değil vücüt kitle indeksiniz önemlidir. Vücut kitle indeksi kilonuzun boyunuzun metre cinsinden karesine bölünmesiyle bulunur.

Tüp Mide Ameliyatında kaç gün hastanede kalınır?

Ameliyat öncesi yapılan tetkikler ve her şey yolunda giderse ameliyat sonrası gözlem ile toplam üç gün hastanede kalınır.

Yasal Uyarı


Bu site, kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup internetten sağlık hizmeti vermemektedir. Sitedeki bilgiler hiç bir şekilde hastalık tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Op. Dr. Volkan Arayıcı’nın web sitesini ziyaret eden herkes Yasal Uyarı sayfasında belirtilen tüm maddeleri kabul etmiş sayılır.
Abone Ol


Obezite ve Tip 2 diyabet ile ilgili güncel gelişmeleri ilettiğimiz bültenimize abone olun. Spam ileti gönderilmemektedir.Tüm hakları saklıdır. Tasarım & Barındırma