Günümüzde tüp mide, gastrik bypass ve transit bipartisyon obezite tedavisinde sıkça uygulanan cerrahi yöntemlerdir. Bu yöntemler tecrübeli ellerde çok güvenli bir şekilde yapılabilmektedir. Tüp mide veya gastrik bypass olmayı düşünüyorsunuz ve bu düşüncenizi yakınlarınız ile paylaştığınızda aman sakın olma, ölürsün yada yarım insan kalırsın gibi değişik olumsuz bilgilendirmeleri ile karşılaşırsınız. Bunların hepsi safsatadan ibarettir.

Bu yazımızda hastalarımızdan gelen sıkça sorulara cevap vereceğim.

Tüp Mide ameliyatı ölüm riski var mı?

Mide küçültme ameliyatı kapalı yöntemle yapılan ölüm riski çok düşük olan bir ameliyattır. Dünyada bildirilen ölüm oranı binde birdir. Mide küçültme ameliyatında doktor seçimi çok önemlidir. Ameliyat olacağınız doktor ne kadar tecrübeliyse ölüm oranı o kadar azdır.

Bende Mide küçültme ameliyatı olabilir miyim?

Ameliyat olabilmeniz için kilonuzdan çok vücut kitle indeksiniz önemlidir. Vücut litle indeksi kilonuzun boyunuzun metre karesine bölünmesiyle bulunur. Vücut kitle indeksi 35 ve üzerindeki kişiler mide küçültme ameliyatı olabilir.

Tüp mide ameliyatı için yaş sınırı var mı?

Tüp mide ameliyatını gerekli şartları yerine getiren 15 ile 70 yaş arasındaki herkese yapılabilir.

Mide küçültme ameliyatı sonrası nasıl besleneceğim?

Mide küçültme ameliyatı sonrası ilk 15 gün tanesiz sıvı gıdalar, sonraki 15 gün püre dönemi dediğimiz yumuşak gıdalar ile besleneceksiniz. Birinci aydan itibaren normal gıdaya geçeceksiniz.

Tüp mide ameliyatı sonrası ömür boyu gazlı sıvılar içemeyecek miyim?

Ameliyat sonrası ilk bir ay gazlı sıvılar tüketilmesini uygun değil. Birinci aydan sonra gazlı sıvılar tüketilebilir.

Tüp mide ameliyatı sonrası geri kilo alır mıyım?

Tüp mide ameliyatının asıl amacı size sağlıklı beslenmeyi ve yaşamayı öğretmektir. Eğer siz sağlıklı yaşamayı ve beslenmeyi öğrenmez ve tekrar eski kötü beslenme alışkanlıklarınızı sürdürmeye devam ederseniz ameliyat sonrası ikinci yıldan itibaren tekrar kilo alabilirsiniz. Mide küçültme ameliyatı sonrası tekrar kilo alımı oranı %20 civarındadır.

Tüp Mide ameliyatında ağrı olacak mı?

Mide küçültme ameliyatı laparoskopik yani kapalı yöntemle yapılır. Ameliyat sonrası midenizin olduğu bölgede baskı tarzında yaklaşık 2 saat süren bir ağrı olabilir. Bu ağrı saatler içinde tamamen kaybolur. Bu dönemde size güçlü ağrı kesiciler yapılır.

Tüp Mide ameliyatı için kaç gün hastanede kalmam gerekiyor?

Yurt İçinden gelen hastalar için toplam 3 gün, yurt dışından gelen hastalarımız için 4 gün hastane konaklaması yeterlidir. Yurt dışından gelen hastalarımız dört günün sonunda uçağa binip evlerine dönebilirler.

Mide küçültme ameliyatı sonrası ne zaman işe başlaya bilirim?

Tüp Mide ameliyatı sonrası eğer çok ağır kaldırıp indirmediğiniz bir işiniz varsa hastaneden çıktığınızın ertesi gün işinize dönebilirsiniz. Eğer ağır kaldırıp indirmek zorunda olduğunuz bir işiniz varsa ameliyat sonrası birinci ayda işe başlamanız önerilir.

Yeni doğum yaptım ve emziriyorum. Tüp mide ameliyatı olabilir miyim?

Ameliyat sonrası yeteri kadar beslenemeyeceğiniz için emziren kadınların emzirmeyi kestikten sonra ameliyat olması gerekmektedir. Eğer yeni doğum yapmış ve emzirmiyorsanız gerekli şartları yeni getiriyorsanız ameliyat olabilirsiniz.

Tüp mide ameliyatı sonrası oruç tutabilir miyim?

Sorunun cevabı için linke tıklayın lütfen

Tüp Mide ameliyatı sonrası ömür boyu ilaç mı kullanacağım?

Kesinlikle hayır. Mide küçültme ameliyatı sonrası ilk dokuz ay sadece mide koruyucu ve multivitamin hapı kullanacaksınız. Daha sonra bu ilaçlar bırakılacak.

Mide küçültme ameliyatı sonrası sigara içebilir miyim?

Sorunun cevabı için linke tıklayın lütfen.

Tüp mide ameliyatı sonrası ne zaman cinsel ilişkide buluna bilirim?

Sorunun cevabı için lütfen linke tıklayın.

Tüp mide ameliyatı ile şeker hastalığında kurtulabilir miyim?

Sorunun cevabı için lütfen linke tıklayın

Tüp mide ameliyatı oldum. Saçım dökülüyor. Ne yapmalıyım?

Sorunun cevabı için lütfen linke tıklayın

En iyi obezite doktoru kim?

Sorunun cevabı için lütfen linke tıklayın

Tüp mide ameliyatı oldum. Kabızlık mevcut. Ne yapabilirim?

Sorunun cevabı için lütfen linke tıklayın

Mide küçültme ameliyatı oldum. Kilo verimim durdu. Ne yapabilirim?

Tüp mide ameliyatı sonrası ilk on beş gün hızlı bir kilo verimi olur.15 gün sonra kilo veriminde yavaşlama yada durma olabilir. Bu gayet normaldir. Belli bir durgunluk dönemi sonrası kilo verimi tekrar başlar. Kilo verimi zaman içinde ara ara durmalar ile devam eder. Ameliyat sonrası 9. Aydan itibaren kilo verimi tamamen durma noktasına yaklaşır.

Tüp mide ameliyatı oldum ama geri kilo aldım. Ne yapabilirim?

Sorunun cevabı için lütfen linke tıklayın

Mide küçültme ameliyatı sonrası ne zaman uçağa bine bilirim?

Tüp mide ameliyatı sonrası 3. Gün uçağa binebilirsiniz.

Tüp mide ameliyatı sonrası ne zaman hamile kalabilirim?

Sorunun cevabı için lütfen linke tıklayın

Tüp mide ameliyatı oldum. Safra kesemde taş mevcut. Ameliyat olmalı mıyım?

Sorunun cevabı için lütfen linke tıklayın

Tüp mide ameliyatı oldum. Sakız çiğneye bilir miyim?

Ameliyat sonrası birinci aydan itibaren sakız çiğnemenizde sakınca yoktur.

Mide küçültme ameliyatı oldum. Ne zaman alkol kullanabilirim?

Tüp mide ameliyatı sonrası üçüncü aydan itibaren alkol kullanmanızda sakınca yoktur.

Aşırı kiloluyum ve polikistik over sendromum var. Tüp mide ameliyatı olursam polikistik over sendromum düzelir mi?

Polikistik over sendromu vücutta aşırı yağ birikimi nedeniyle gelişir.  Tüp mide ameliyatı ile vücudunuzda biriken aşırı yağlarınızdan kurtulursunuz ve polikistik over sendromundan kurtulma ihtimaliniz çok artar.

Obeziteye bağlı yandaş hastalıklar nelerdir?

Sorunun cevabı için lütfen linke tıklayın

Tüp mide ameliyatı sonrası sarkma olur mu?

Mide küçültme ameliyatı sonrası hızlı bir kilo verimi olur. Ameliyat sonrası spor yapılması çok önemlidir. Yaşınız ne kadar genç, ameliyat olduğunuz vücut kitle indeksi ne kadar az ise o kadar az sarkmanız olur. Yaş arttıkça ve vücut kitle indeksi arttıkça sarkma o kadar fazla olur.

Tüp mide ameliyatı sonrası ne zaman spor yapabilirim?

Mide küçültme ameliyatı sonrası ilk onbeş gün günde yarım saat yürüyüş ve sonrasında yürüyüşü bir saate çıkılmalıdır. Birinci aydan itibaren ağır kaldırıp indirmeden her türlü spor yapılabilir. Ağırlık çalışılacaksa üçüncü aydan itibaren yapılması uygun olur.

Tüp mide ameliyatı sonrası ne zaman denize ya da havuza girebilirim?

Mide küçültme ameliyatı sonrası yaralarımız tamamen iyileştikten sonra denize ya da havuza girebiliriz. Buda ameliyat sonrası yaklaşık yirminci günlere denk gelir.

Tüp mide ameliyatı sonrası ne zaman solaryuma girebilirim?

Mide küçültme ameliyatı sonrası yaralarımız iyileştikten itibaren solaryuma girilmesinde sakınca yoktur.

Tüp mide ameliyatı sonrası ne zaman duş alabilirim?

Ameliyat sonrası hastaneden taburcu olurken yaralarınız su geçirmez pansuman ile kapatılır. Bu pansumanlar ile duş alabilirsiniz. Yara iyileşmesi ameliyat sonrası 10. Günlerde tamamlanır ve pansumanları açaraktan duş alabilirsiniz.

Tüp mide ameliyatı sonrası ne zaman kahve içebilirim?

Tüp mide ameliyatı sonrası ilk on beş gün bitki çayları güvenle içilebilir. On beş günden itibaren çok koyu olmamak kaydı ile kahve içilebilir.

Tüp mide ameliyatının dezavantajı var mı?

Obezite bir çok hastalığın nedenidir. Obeziteye bağlı birçok hastalık vardır. Obezite ve obeziteye bağlı yandaş hastalıklar nedeni ile insan hayatının kısaldığı kanıtlanmıştır. Eğer obeziteyi doğal yollardan tedavi edememişsek devreye birçok ameliyat tekniği girer. Dünyada en çok yapılan ameliyat tüp mide ameliyatıdır. Tüp mide ameliyatı aşırı kilolarımızdan kurtulmamıza ve sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmemizi sağlar. Aşırı kilolardan kurtulmamız obezite nedeni ile oluşacak ya da oluşmuş hastalıklardan da kurtulmamızı sağlar. Bu nedenle doğru endikasyonlarla yapılan tüp mide ameliyatının dezavantajı yoktur.

Tüp mide ameliyatının riskleri nelerdir?

Mide küçültme ameliyatı sonucu oluşabilecek bazı komplikasyonlar mevcuttur. Bunlardan en korkulanı halk arasında kaçak diye bilinir. Kaçak midenin kesilip dikilen bir yerinden mide içeriğinin karın boşluğuna sızmasıdır. Bu sızma erken tanınmazsa hayati tehlikeye neden olabilir. Kaçağın olma ihtimali yapılan araştırmalarda %1 civarındadır.  Tüp mide ameliyatı sonrası oluşabilecek diğer bir komplikasyon kanamadır. Kanama %90 kendi kendine durur. Nadir olarak hastaya kan vermek gerekebilir. Kanama görülme ihtimali %2’dir.

Tüp mide ameliyatı sonrası kaç kilo veririm?

Mide küçültme ameliyatı sonrası fazla kilolarımızın en az %80’nini vermemiz ameliyatın başalı olduğunun göstergesidir. İdeal bir tüp mide ameliyatı sonrası fazla kilolarımızın %80’ni verilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

buharlı far temizleme, smx far temizleme kiti
Trustpilot