Tüp mide ameliyatı günümüzde en çok yapılan ve popüler olan bariatrik cerrahi prosedür olmuştur. Tüp mide ameliyatı ilk önceleri vücut kitle indeksi 60 üzerinde olan hastaları biraz zayıflatıp daha agresif cerrahilere hazırlamak için yapılmıştır. Fakat bu hastaların zamanla kilo verimlerinin gayet iyi olduğunun görülmesi üzerine tek başına bir bariatrik cerrahi yöntemi olmuştur.

Mide Küçültme Ameliyatının Etki Mekanizması

Tüp Mide ameliyatının etki mekanizmasını üç başlık altında toplaya biliriz. Bunlar Mide hacminde azalma, hormonal değişiklikler ve mekanik değişikliklerdir.

Mide hacminin azalması şüphesiz  kilo verimi için çok önemlidir. Yapılan çalışmalarda mide hacmi ne kadar küçülürse kile veriminin o kadar fazla olduğu gösterilmiştir.

Tüp Mide ameliyatı sonrası mide boşalmasında yavaşlama meydana gelir. Bu da yediğimiz gıdaların daha uzun süre midemizde kalmasına ve daha uzun süre tokluğa neden olur.

Mide Küçültme Ameliyatında midenin fundus kısmı da çıkartılır. Midenin fundus kısmından Ghrelin adı verilen bir hormon salgılanmaktadır. Ghrelin hormonu açlıkta artar ve bizim iştahımızı arttırarak gıda tüketmemizi arttırır. Doyduğumuz zaman bu hormon azalır. Yapılan çalışmalarda obez kişilerde tokluk olduğu zaman bu hormonun azalmadığı görülmüştür. Mide küçültme ameliyatı sonrası ilk bir yıla kadar bu hormonun düştüğü görülmüştür.

Glucagon-like peptide-1 (GLP-1) pankreas bezimizden insülin salınımını arttırır, glukagon hormonu salınımını azaltır. Aynı zamanda mide boşalmasını azaltarak tokluğa neden olur. Yapılan çalışmalarda GLP-1 hormonu tüp mide ameliyatı sonrası salınımının arttığı gösterilmiştir.

Mide küçültme ameliyatı sonrası ortaya çıkan hormonal değişiklikler sonrası obeziteye bağlı bir çok hastalıkta iyileşme gözükür. Tip2 Şeker Hastalığı, Yüksek Tansiyon, Uyku Apneasi, Kolesterol Yüksekliği, Karaciğer Yağlanması bunlardan başlıcalarıdır.

Tüp Mide ameliyatı tecrübeli hekimler tarafından yapıldığında çok güvenilir bir cerrahi prosedürdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

buharlı far temizleme, smx far temizleme kiti
Trustpilot