Kilo kaybı cerrahisi obezite tedavisinde etkili bir araç olarak kabul edilmektedir. Ortaya çıkan kilo kaybına ek olarak, bu tip bir müdahale yüksek tansiyon, metabolik sendrom ve tip 2 Şeker hastalığı gibi ilişkili hastalıkları ve risk faktörlerini de iyileştirebilir veya azaltabilir. Sindirim sistemi ile ilişkili rahatsızlıklar obez kişilerde daha sık görülmektedir. Ameliyat sonrası daha önceden olmayan sindirim sistemi ile ilişkili problemler görülebilir.

Kabızlık tüp mide ameliyatı sonrası görülen sık bir şikayettir. Ameliyat olan hastaların yaklaşık yarısında kısa veya uzun süreli kabızlık şikayeti olmaktadır. Tüp mide ameliyatı sonrası bağırsak hareketlerinde belirgin azalma olmaktadır. Bağırsak hareketlerinde azalma nedeni ile gaita geçiş süresinde uzama olduğundan dışkılama sıklığında azalma meydana gelmektedir ve bu da kabızlığa neden olmaktadır. 

Tüp mide ameliyatı sonrası daha az gıda tüketimi olduğu için yeterli lif alınamadığı için dışkılama miktarı ve sıklığında azalma meydana gelir. Özellikle ameliyat sonrası ilk onbeş gün sıvı gıdalar ile beslenildiğinden ve lifli gıdalar tüketilmediğinden kabızlık bu süre de daha sık görülmektedir. Gıda çeşitliliği arttıkça ve lifden zengin gıdalar tükettikçe dışkı oluşur ve normal dışkılama olur.

Kabızlık şikayetinin tedavisinde öncelikle hayat tarzımızda değişiklikler yapmalıyız.

1) Günde en az 2 lt su tüketmeliyiz. 

2) Her gün düzenli fiziksel aktivite yapmalıyız. Düzenli tempolu yürüyüş en ideal olanıdır.

3) Günde 2-3 adet kayısı yada incir kurusu tüketmeliyiz.

4) Tükettiğimiz gıdalar karbonhidrat ağırlıklı değil bol lifli gıdalar olmalı.

Eğer şikayetlerimiz bu ilaç dışı düzenlemeler ile düzelmiyorsa ilaç tedavisi kullanılabilir. Barsak hareketlerini arttıran yada barsak içine sıvı çekip dışkıyı yumuşatan ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçlar uzun süre kullanılmamalıdır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

buharlı far temizleme, smx far temizleme kiti
Trustpilot