Obezite cerrahisi sonrası erken dönemde yeterli sıvı özellikle su tüketimi hastanın hastaneden güvenli taburcu olması için şarttır. Tüp mide ameliyatı dünyada en çok uygulanan cerrahi yöntemdir. Tüp mide ameliyatı sonrası yeterli su tüketilmemesi bir çok problemi de beraberinde getirir. Ayrıca, kilo verme işlemi için yeterli su alımı şarttır. Erkeklerin günde en az 2 lt, kadınların günde en az 1,5 lt su tüketmeleri gerekmektedir.

Gözlemlerimize göre mide küçültme ameliyatı sonrası bazı hastalarda su tüketiminde diğer sıvılara göre daha fazla zorlanmaktadırlar. Tüp mide ameliyatı sonrası içme suyunda zorluk çeken hastalar özellikle ilk 2 ayda içme suyunu daha fazla miktarda meyve suyu ile değiştirdiklerini bildirmektedirler.  Bu da kilo verimini azaltır ve hatta uzun vadede kilo alımına neden olabilir.

Tüp mide ameliyatı sonrası bazı hastaların su tüketimde diğer sıvı tüketimine göre zorlanmalarını açıklayan yeterli bilimsel kanıt yoktur.

Tüp mide ameliyatı sonrası su içme zorluğu yaşayanlara suyun yerine kalorili sıvılar tüketmeleri yerine suyun tadını değiştirecek yöntemler önerilmelidir. Ya da az kalorili sıvılar tercih edilmelidir.

Tüp mide ameliyatı sonrası su tüketmede zorlanan hastaların şikayetlerinin büyük bir kısmının ameliyat sonrası 3. Aydan itibaren düzeldiğini gözlemliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

buharlı far temizleme, smx far temizleme kiti
Trustpilot