Uluslararası Diyabet Federasyonu’ndan (IDF) yapılan tahminlere göre, dünya çapında 2010 yılında 285 milyon yetişkin diyabet hastasıydı ve bu rakam 2030’a kadar 438 milyona çıkacağı düşünülmektedir. Obezite aynı zamanda küresel bir salgındır ve 2025 yılına kadar mevcut eğilimler devam ederse, küresel obezite prevalans ı% 18’e çıkacaktır.  Ayrıca, obezite  şeker hastalığı ile güçlü bir şekilde ilişkilidir. Vücut kitle indeksi (VKİ) 35 kg / m2’den büyük olan hastalarda, normal VKİ olan insanlardan 40 kat daha fazla tip 2 şeker hastalığı  gelişme riski vardır. Bariatrik cerrahi geçiren hastaların yaklaşık üçte birinde tip 2 şeker hastalığı olduğu bilinmektedir.

Tüp mide ameliyatı sonrası erken dönem ( ilk 6 ay ) sonuçlarına bakıldığında Tip 2 Şeker hastalığında %80’lere varan düzelme görülmektedir. Gastrik Bypass ile karşılaştırıldığında bu oran neredeyse birbirine çok yakındır. Ameliyat sonrası üçüncü yıl takiplerin yapılan hastaların yaklaşık %50’sinin kan şeker kontrollerinin iyi olduğu gözlenmiştir.

Tüp mide ameliyatı olmuş Tip 2 Şeker hastalarının uzun dönem takiplerinde  %50’den fazla nüks izlenmiştir. Yaşlılık, ameliyat öncesi uzun süredir Tip 2 Şeker hastalığı, ameliyat öncesi kötü şeker kontrolü, ameliyat öncesi  2 veya daha fazla şeker  ilaçı kullanımı, ameliyat öncesi insülin kullanımı ve ameliyat sonrası kilo alımı, mide küçültme ameliyatı sonrası şeker hastalığının nüksetmesi ile ilişkilidir.

Tüp Mide ameliyatı  sonrası yüksek kilo kaybı ve daha kısa diyabet süresi (5 yıl) ile 2 veya daha az diyabet ilacı kombinasyonu, Tip 2 Şeker Hastalığının tedavisinde önemli belirleyicilerdir. Obeziteye bağlı Tip 2 Şeker Hastaları, şeker hastalığı tanısı konulduktan sonra ne kadar erken ameliyat olurlarsa o kadar uzun süreli şeker hastalığında kurtulurlar.

İlaç tedavisi ile karşılaştırıldığında tüp mide ameliyatı ilaç tedavisine göre şeker hastalığının tedavisinde çok daha başarılıdır.

Sonuç olarak obeziteye bağlı Tip 2 Şeker Hastalığının tedavisinde Tüp mide ameliyatı iyi bir seçenek olarak görülmektedir. Gastrik Bypass gibi diğer ameliyatlar ile karşılaştırıldığında şuan ki bilgiler ile uzun dönem takiplerinde belirgin fark saptanmamaktadır. Tüp mide ameliyatı güvenilir ve komplikasyonu çok az olan bir metabolik cerrahi yöntemidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

buharlı far temizleme, smx far temizleme kiti
Trustpilot