fbpx

Mide Küçültme

Gastrik By-pass

Op. Dr. Volkan Arayıcı

Gastrik by-pass ameliyatı hem gıda alınımını kısıtlarken aynı zamanda alınan gıdanın emilimini azaltan bir yöntemdir. Kombine ameliyatların halen en sık uygulanan tipidir.

Bu operasyonda mide üst bölümü yaklaşık 30-50 cc kadar küçültülür. İkinci aşamada bu küçük mide poşuna ince barsakların bir kısmı by-pass edilecek şekilde getirilip birleştirilir.Bu yöntemle midenin neredeyse % 80’lik bölümü devre dışı bırakılır, hastalar çok daha küçük porsiyonlar ile hızlı bir şekilde doyma hissine ulaşırlar. Aynı zamanda alınan besinlerin emiliminin bir kısmı engellenir.

Bu ameliyat sonrasında yediğimiz gıdalar ince barğırsaklarımızın 2. kısmı olan ileuma direkt geçtiği için çeşitli hormalar daha fazla salgılanır ve bu hormonlar pankreas bezimizden daha fazla İnsülin hormonu salınmasına sebep olur. bu yüzden Gastrik Bypass ameliyatı obezitesi olan ve Tip 2 Şeker hastalığı olan kişilerde daha çok tercih edilir.

Gastrik Bypass ameliyatıda kapalı yöntemle gerçekleştirilir. Ameliyat yaklaşık iki saat sürer ve hasta ameliyattan çıktıktan sonra 4. saatte ayağa kalkarak kendi ihtiyaçlarını kendi görebilir. Bu ameliyat sonrası hasta ortalama 3 gün hastanede kontrol altında tutulur ve 3. gün ilaç tedavisi düzenlenir ve diyetisyen desteği verilerek normal hayatına uğurlanır.


SORULARINIZ MI VARYasal Uyarı


Bu site, kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup internetten sağlık hizmeti vermemektedir. Sitedeki bilgiler hiç bir şekilde hastalık tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Op. Dr. Volkan Arayıcı’nın web sitesini ziyaret eden herkes Yasal Uyarı sayfasında belirtilen tüm maddeleri kabul etmiş sayılır.
Abone Ol


Obezite ve Tip 2 diyabet ile ilgili güncel gelişmeleri ilettiğimiz bültenimize abone olun. Spam ileti gönderilmemektedir.Tüm hakları saklıdır. Tasarım & Barındırma